טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי:

"המוצא שלווה בביתו,
בין אם הוא מלך או איכר,
הוא המאושר באדם"

(גטה)

בזוגיות ארוכת שנים, הסבירות שהמערכת תחווה גם משברים וקשיים לאורך השנים גבוהה מאד. בני הזוג מגיעים לברית המשותפת עם משאלות, ציפיות, דפוסים, אמונות, עמדות וראיה סובייקטיבית את העולם וכך גם את בן הזוג.
אירועי חיים, תיסכולים, ציפיות, משברים עלולים לגרום טלטלות קשות למערכת ושאלות בדבר המשך קיומה.
מעבר לדינמיקת היחסים הזוגית המשפחתית שעלולה לעלות על שרטון, לא פעם נכנסות גם השפעות מן החוץ על המערכת.  בעולמנו, שפע של גירויים, מסרים מוטים על ידי המדיה והרשתות החברתיות שמה שמתרחש שם בחוץ טוב הרבה יותר ממה שקיים בביתי ובעולמי.
אלו ועוד יוצרים אשליה שאם הדברים לא הולכים טוב משהו לא בסדר ביחסים שלנו. מתוך תרבות האינסטנט, והקושי להחזיק תסכול אנשים פונים הרבה יותר מהר מבעבר לחלופות {מספורט, חומרים פסיכואקטיביים, ועד בגידות}  אלו לא פותרים את המורכבויות לעיתים אף מעצימים אותם.
חשוב וכדאי להגיע לטיפול לפני שמגיעים להסלמה והחרפה ביחסים.
בשנים האחרונות ניכרת עלייה במדד הגירושין  (אחד מבין 4 זוגות מתגרש)ומגמת העלייה נמשכת.

מדוע טיפול/ומטפל זוגי?

בעיני טיפול מכל סוג, הוא כניסה "לקודש הקודשים" ובוודאי בטיפול זוגי. המערכת הזוגית פגיעה ומופיעה לפתחינו המטפלים  בשעת משבר. ולכן חשוב מחד להעז להפוך "סמוי לגלוי" לגעת במורכבויות ומאידך, לשמור ולתת את הכבוד הראוי לשני בני הזוג ולמערכת כפי שהיא.
כדי שתוכל להתקיים עבודה בחדר הטיפולים יש לייצר תחושת בטחון, וחופש לעבוד עם שני בני הזוג. להיות נאמן למערכת ולא לפרטים שבה. זו אומנות מורכבת, המטפל נדרש לעבודה עצמית ולהדרכה מתמדת על מנת להחזיק ולעבוד עם התכנים שעולים בחדר הטיפולים.
מיומנויות הטיפול הזוגי דורשות ראיה מערכתית, התבוננות מעמיקה, והבנה מה פועל/מפעיל ויוצר את דינמיקת היחסים כפי שהיא. על המטפל להיות מצוייד במיומנויות רבות, בסקרנות, להצליח לעשות מקום לכל אחד מבני הזוג, להבין את המורכבות,  וכיצד היא פועלת ויוצרת מצוקה אצל בני הזוג מבלי לתפוס צד. מי בעיקר סובל ממנה, מה יקרה כשהבעיה תפתר?  את מי היא משרתת ולכן יוסיף להחזיק אותה, באופן מודע ושלא במודע.
וכן לעשות מקום לעצמו להצטרף למשפחה אך גם להיות מובחן ממנה וליצור התערבויות משמעותיות בחדר הטיפולים.  עליו להיות מודע לעצמו ולאופן בו הוא משפיע/מושפע מהטיפול.

מטפל שאינו מוסמך והתמחה בטיפול זוגי עלול לגרום לנזק יותר מתועלת.
המשברים הנפוצים: תחושת תקיעות בקשר, בגידה של אחד מבני הזוג, תקשורת עויינת לאורך זמן, סגנונות הורות שונים, הזנחה, שחיקה התרחקות ועוד.

ניסיון מקצועי

את לימודי ההסמכה לטיפול זוגי ומשפחתי ולהדרכה סיימתי במכון "בראשית"
אני פוגשת משפחות וזוגות במשבר מעל לשני עשורים.
מוסמכת כמדריכה מטעם "האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי"
מלמדת ומדריכה מודרכים בתהליכי הסמכה וצוותים.

מוזמנים לשתף: